The Secretary’s Awards for Excellence in Energy and Environmental Education were held on Monday, May 8 in the Great Hall at the Massachusetts State House. These awards are sponsored by the Commonwealth of Massachusetts in partnership with the Massachusetts Environmental Trust.

The awards honor the efforts of the Commonwealth’s school systems and community partners, who are fostering their students’ energy and environmental literacy. It is wonderful to see students eager to learn about energy conservation and environmental protection and for them to act on and share that knowledge. Thank you to the stellar teachers for inspiring their students to become stewards of the Earth for the benefit of future generations.

2017 Secretary's Awards for Excellent in Energy and Environmental Education

FIRST HONORS

CHARLEMONT: Hawlemont Regional School – Jennifer Sinistore, Teacher, Grade 5 – “Make a Difference Program”

FALMOUTH: Falmouth Public High School – Jane Baker, Advanced Placement Art Teacher, Grades 9-12 – “Tidal: A Collection of Poetry and Artwork Inspired by Cape Cod & the Elizabeth Islands”

MARION: Tabor Academy – Jennifer Albright, Teacher, Grades 9-12 – “Biology, Aquaculture & Marine Field Ecology”

OAK BLUFFS: Martha’s Vineyard Regional High School – MVironment Club, Grades 10-12 – “The Phragmites Bio-mass Pellet Project”

PEABODY: Captain Samuel Brown School – Grades K-5 – “Green Strides Program”

WILLIAMSBURG: Anne T. Dunphy School – Johanna Korpita, Teacher, Grade 2 – “Korpita’s Kids Green Team”

SECOND HONORS

DIGHTON: Dighton-Rehoboth Regional High School – Tabitha Yeager, Grades 7-8 – “Environmental Technology & Sustainability Program”

LOWELL: Lowell High School, Mass Audubon & Lowell Parks and Conservation Trust – LLIS Compass Team, Grade 9 – “Lowell Leaders in Stewardship, Compass Team”

SPENCER: David Prouty High School & Richard Sugden Public Library – Mary McLaughlin & Mary Baker-Wood, Team Coaches – “Envirothon Team”

WALPOLE: Norfolk County Agricultural High School – Grades 9-12 – “Environmental Science Program”

WINCHESTER: McCall Middle School – Greenhouse Club, Grades 6-8 – “Green Thumbs Up for Community Partnership”

WRENTHAM: King Philip Regional High School – Gretchen Pickart, Teacher, Grades 11-12 – “Environmental Science Classes/Curriculum”

THIRD HONORS

AGAWAM: Agawam Junior High School (Feeding Hill) – Sandra Johnson, Teacher, Grades 7-8 – “Community Garden, Outdoor Classroom & Beautification Project”

ANDOVER: West Middle School – Waste Leaders, Grades 6-8 – “Zero Waste Initiative”

BOSTON: “e inc.” & Josiah Quincy Elementary School – Grades K-5 – “e inc. Green Team”

BOSTON: Boston Public School, Mattapan – Roberta Udoh and the Young Achievers Science and Math Pilot Program, Grades K0-K1 – “Pathway to Nature Outreach Program”

BOURNE: Bournedale Elementary School – Lucinda Keith, Teacher, Grade 3 – “Adopt-a-Herring”

BROCKTON: Brockton High School – Joyce Voorhis, Grades 9-12 – “Wildlands Trust Envirothon Team”

CHICOPEE: Pope Francis High School – Robert Brodeur’s Environmental Science Program, Grades 9-12 – “Oceanography and Earth Science”

FALMOUTH: Teaticket Elementary School – Maura Baxter, Erin Crapo, and Jody Kirincich, Teachers Grade 2 – “Habitats for Migrators – Teaticket Park and Coonamessett River”

GROTON: Groton-Dunstable Regional High School – Melanie McCracken, Teacher Leader, Grades 11-12 – “Ecology Program”

HAVERHILL: Hill View Montessori Charter Public School – Germaine Koomen, Teacher, Grades 4-6 – “Energy Project”

LOWELL: Lowell High School – Barbara Eddy, Teacher, Grades 9-12 – “Environmental Club”

NEW BEDFORD: Greater New Bedford Voc-Tech High School – Environmental Science / Technology Students, Grades 9-12 – “Sunflowers for Soil Remediation”

WELLESLEY: Katherine Lee Bates Elementary School – School Cafeteria and Food Recovery Team, Grades K-5 – “Cafeteria Recycling and Food Recovery Project”

WILLIAMSBURG: Ann T. Dunphy School – Todd Lynch, Teacher, Grades 5-6 – “Hydrology & Art”

WINCHENDON: Toy Town Elementary School – Anne McDonald, Teacher, Grade 5 – “Forest and Water Explorations and Integrations”

HONOR ROLL

BOSTON: Northeast Foundation for a Green Future, Inc. & Project Green Schools – Grades 9-12 – “Massachusetts Water Forum Youth Summit”

CAMBRIDGE: City Sprouts Summer Garden Program – Grades 6-8 – “Middle School Youth Program”

ESSEX: Seaside Sustainability, Inc. – Eric Magers & Emily Arthur, Founders – Grades 5-12 – “Experiential Environmental Adventure Education Program”

NANTUCKET: Maria Mitchell Association – Kim Botelho & Annie Mendelsohn – Grade 5 – “Trees and the Community”

SALEM: Salem Sound Coastwatch – Grades 5-12 – “Talking Trash for Clean Oceans Internship Project”

WORCESTER: EcoTarium Museum of Science and Nature – Grades 12+ – “City Science: The Science You Live”